(0392) 444 22 98
+

IBM Garanti Hizmetleri

Kuzey Kıbrıs'ın IBM System X Specialist ünvanı ve IBM Garanti Hizmeti yetkilerine sahip Gigabyte Ltd., IBM ürünlerinin konumlandırılması ve desteği konularında üst seviyede müşteri memnuniyeti sağlamaktadır. IBM ürünlerinin satış öncesi danışmanlık, uygun rakamlarla sahip olma ve satış sonrası destek olmak üzere uçtan uca en iyi IBM Hizmetlerini sağlıyoruz.

 

IBM Garanti Hizmeti

IBM Garanti çözüm ortağı olduğumuzu düşünüyoruz. Aylık ortalama 5-10 çağrıya cevap veriyoruz. İşinde uzman, sertifikalı ekibimizle büyük kurumsal müşterilerin kritik ve acil problemlerine kısa zamanda destek veriyoruz. Genişletiğimiz ekibimizle bu hizmeti daha da geliştirmeyi hedefliyoruz.

 

Garanti Hizmeti Nasıl Gerçekleşir ?

Garantili cihazınızda donanımsal bir problem oluştuğunda IBM çağrı merkezi (0212 444 0426) arayıp kayıt açtırmanız gerekir. Kayıt sırasında sisteminizin 7 haneli seri numarası ile 4-3 haneli (ör: 7979-AVG) model numrasını vermeniz gerekmektedir. Kısa bir süre sonra IBM’den yetkili bir teknisyen sizi arayacaktır. Onun telefon desteği ile gerekiyorsa parça değişimi yapılır. Parça değişimi 2 şekilde gerçekleşir. CRU (Customer Replacement Unit) müşterinin değiştirebileceği parçlar (memory, hdd, CPU vs) bunlar kargo ile size iletilir. Diğer ise FRU (Field Replaceable Unit) yetkili servisin değiştireceği parçalar (anakart v.s) Bu durumda yetkili servis yönlendirilir. Servis olarak sizinle irtibata geçeriz. Kullanılacak malzemenin siparişini vererek IBM’den temin ederiz. Hızlı bir şeklide, gerekli parçalarla birlikte servis veririz. Eğer parça temininde bir problem olmazsa en geç 24 saat içerisinde problemli sisteme müdahale edilir.

 

IBM’in ürettiği garantisi geçmiş olan tüm ürünlere (xSeries, eSeries, Bladecenter, Total Storage ve Tape Libraries) destek veriyoruz. Problemli olan ürün yerinde ya da servisimizde incelenir, problemli olan parça piyasadan ya da IBM’den temin edilir ve değiştirilir. Problem durumunda 212 356 75 77 numaralı telefondan bize ulaşarak probleminizi bildirmeniz gerekir. Kayıt sırasında sisteminizin 7 haneli seri numarasi ile 4-3 haneli (ör: 7979-AVG) model numrasını vermeniz gerekmektedir. O an uygun olan teknik arkadaşımız size telefonla yardımcı olacaktır. Telefonla giderilemeyecek durumlarda uygun olan bir arkadaşımız size yönlendirilir. Problemin tespiti sonrasında gerekeli durumlarda IBM’den parça teminin edilerek probleminiz giderilir. Eğer parça temininde bir problem olmazsa en geç 24 saat içerisinde problemli sisteme müdahale edilir.

 

IBM donanımlarındaki deneyimlerimizi ve uzmanlığımızı sizlerle paylaşıyoruz. Anlaşmalar dahilinde IBM donanımının tamamını himayemiz altına alıyoruz. Periyodik olarak sistemi izliyoruz, yeni çıkan güncellemeleri yapıyoruz. Arıza durumunda sistem garanti dahilinde ise çözümü hızlandırmak adına anlaşma dailinde sisteme anında müdahale ediyor, eğer arızalı bir parça varsa yenisini temin edip değiştiriyoruz